Jedno od većih zadovoljstava na putu učenja o vinu, posebno za vinske entuzijaste, jeste pravljenje vinske kolekcije kod kuće. Međutim, nakon svake kupovine vina neophodno je isto pravilno čuvati.
Ukoliko se vino pravilno čuva može trajati decenijama, dobijajući na kvalitetu i vrednosti. Dok ako zanemarite pravilo čuvanja i vaše najskuplje vino može brzo izgubiti kvalitet.
Zato, hajde zajedno da prođemo kroz kratki vodič za pravilno čuvanje vina, kako biste vašu vinsku kolekciju sačuvali i za naredne generacije.
Podelićemo sa vama jednostavne smernice za efikasno skladištenje vina, za neke od navedenih možda ste već znali, ali nije na odmet grupisati ih sve na jednom mestu.
Jedan od najvažnijih faktora koja utiče na kvalitet čuvanog vina jeste temperatura. Ukoliko je temperatura neodgovarajuća vino se može pokvariti.
Generalno idealna temperatura za kratkoročno ili dugoročno čuvanje vina je oko 13°C, ali ona može da varira od vina do vina. Crvena vina se mogu čuvati na 15°C i nešto višim temperaturama, dok se bela vina čuvaju na temperaturi od 10 do 12°C.
Vino nikako ne smete čuvati na temperaturi ispod 4°C jer se može smrznuti ili iznad 20°C kako se time ubrzava proces starenja i uništavaju isparljiva jedinjenja.
Ono što je posebno bitno jeste stabilnost temperature, kako temperaturne fluktuacije mogu prouzrokovati širenje ili skupljanje čepa što dalje uzrokuje prodiranje vazduha ili curenje vina.
Flaše vina uvek treba čuvati horizontalno iz više razloga. Držanje flaša u ovom položaju pomaže u održavanju vlažnosti plute što je ključno kod dugotrajnog skladištenja vina, kako osušena pluta može izazvati prekomerno starenje ili curenje.
Bez obzira na period čuvanja, vino je važno što više čuvati u mraku jer UV zraci mogu oštetiti aromu i ukus vina. Osim toga, svetlost može oštetiti etiketu i izbledeti je.
Takođe, vino treba čuvati što dalje od izvora vibracije kao što su mašina za veš, ozvučenje ili prostor za vežbanje. Vibracije mogu da remete sedimente u boci, ubrzaju hemijske reakcije ometajući delikatan proces starenja vina.
Vino treba čuvati na odgovarajućoj vlažnosti kako ekstremna vlažnost može uticati na dugovečnost vina, prouzrokovati buđ, odlepljivanje etiketa, a niža vlažnost može dovesti do sušenje čepa. Okvirna vlažnost vazduha prostora u kome se čuva vino treba da iznosi oko 70%.
Kako vino konstantno „diše” ne bi ga trebalo čuvati u prostorijama gde može da poprimi okolne mirise. Nije poželjno njegovo skladištenje u klasičnom frižideru, već u frižideru za vino ili namenskim prostorijama.
Ukoliko nemate odgovarajući prostor za skladištenje vina, kupovina frižidera za vino može biti dobra solucija. Za razliku od klasičnog frižidera koji hranu održava hladnom i suvom, frižider za vino održava odgovarajuću vlažnost i adekvatnu temperaturu.
Nakon pravilnog čuvanja vina treba obratiti pažnju i na temperaturu posluživanja. Pre posluživanja ostavite vino da se spusti na odgovarajući temperaturu ili da se zagreje prirodnim putem.
Temperatura posluživanja varira u zavisnosti od vrste vina, okvirno se crvena vina služe na temperaturi od 12 do 19°C, bela vina od 8 do 12°C, dok se penušava vina služe na najhladnijoj temperaturi od 5-8°C.
Ukoliko se vino nakon otvaranja pravilno čuva može trajati i do 5 dana. Ključ za produženje roka trajanja jeste da vino nakon korišćenja brzo i čvrsto zatvorite. Da biste to uradili stavite malo voštanog papira oko čepa i vratite ga u prvobitni položaj kako biste izbegli upadanje zalutalih delova plute.
U slučaju da se plutani čep dosta oštetio možete staviti gumeni vinski čep. Postoje čak i vakuum pumpe za vino koje usisavaju vazduh iz otvorene boce stvarajući vakuum. Takođe, otvorene flaše čuvate vertikalno, a ne horizontalno kako bi se sprečilo curenje vina.
Ne zaboravite da napišete datum otvaranja na etiketi kako biste pratili broj dana koji su prošli, možda zvuči banalno ali često usled brojnih obaveza zaboravimo ovakve sitnice.
Nadamo se da vam je kratki vodič o pravilnom čuvanju vina bio od koristi i da ćete uz naše okvirne smernice uživati u dugo odležanim kvalitetnim vinima.